Drukarka laserowa

Urządzenia drukujące, takie jak drukarka laserowa, przydają się zarówno w biurze, jak i w domu. Aby zdecydować, czy taka maszyna jest potrzebna, należy najpierw zrozumieć, czym jest tego typu urządzenie. „Laser” oznacza, że ten typ drukarki drukuje za pomocą lasera i działa również z suchym atramentem.

Ten artykuł wyjaśni bardziej szczegółowo, jak te urządzenia są zbudowane, jak one działają, a ich główne zalety i główne wady. Wszystko to pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Drukarki laserowe – Ranking

Lp Drukarka Ocena Kup online
1 Drukarka HP LaserJet Pro M15w Biała Aktualna Cena
2 Drukarka Xerox Phaser Aktualna Cena
3 Drukarka Brother HL-1223WE Aktualna Cena
4 Drukarka BROTHER HL-L3210CW Aktualna Cena
5 Drukarka HP M404DN Aktualna Cena

Struktura wewnętrzna i mechanika

Część fotoelektryczna kserokopiarki jest podstawą działania tego urządzenia. Zarówno czarno-białe, jak i kolorowe drukarki laserowe drukują według tej samej zasady. Konstrukcja urządzeń jest również identyczna. Tylko urządzenia kolorowe mają większą liczbę wkładów.

Metoda nakładania tuszu do drukarki laserowej

Prawie wszystkie modele laserowe wykorzystują materiał barwiący, taki jak toner. Toner jest naładowany dodatnio. Oznacza to, że laser będzie oświetlał obszary, w których potencjalnie znajduje się obraz. Ta zasada działania drukarki jest spotykana w produktach firm HP, Canon i Xerox. Metoda ta pozwala uzyskać obraz o wysokim poziomie szczegółowości.

Istnieje również metoda alternatywna, która polega na zastosowaniu barwnika o ładunku ujemnym. W tym przypadku laser oświetla tylko te miejsca, w których nie jest potrzebny. Metoda ta zapewnia, że obraz jest wypełniony tak równomiernie, jak to tylko możliwe. Do czołowych producentów, którzy preferują to rozwiązanie należą Epson i Brother. W przeciwnym razie drukarki drukują w ten sam sposób.

Toner w drukarce laserowej

Toner jest materiałem eksploatacyjnym. Jest to suchy proszek (może być czarny lub kolorowy), który jest tuszem do drukarek laserowych. Jak opisano powyżej, działa to w następujący sposób: proszek jest przenoszony na naładowany bęben obrazowy za pomocą elektryczności statycznej, dzięki czemu pojawia się obraz. Jest on następnie przenoszony na papier.

Każdy producent produkuje oryginalny toner do drukarek. Tylko w przypadku markowego barwnika firma może zagwarantować niezakłóconą pracę urządzenia. Właściwości takie jak magnetyzm i dyspersyjność są indywidualne w barwniku. Urządzenia te są produkowane z myślą o konkretnym tonerze. Napełnienie kasety alternatywnym tonerem o wątpliwej jakości grozi pogorszeniem wydajności urządzenia. Jeśli wymagany toner nie jest dostępny, można wybrać wersję kompatybilną o identycznych właściwościach.

Warto wiedzieć: Próby użycia niekompatybilnych produktów mogą prowadzić do poważnych awarii technicznych. Możesz także stracić serwis gwarancyjny.

Należy pamiętać, że toner w postaci proszku może być szkodliwy dla zdrowia. Nie należy dopuścić do przedostania się do dróg oddechowych.

Czytaj więcej...  HP DeskJet Plus Ink Advantage 6075 recenzja, opinia

Podczas uzupełniania wkładu lub usuwania nadmiaru substancji niezwykle ważne jest przestrzeganie następujących środków ostrożności:

 • używaj rękawiczek lateksowych;
 • nosić respirator lub maskę medyczną na twarzy;
 • pracować z substancją tylko w dobrze wentylowanym pomieszczeniu;
 • zaleca się użycie specjalnego odkurzacza do usunięcia nadmiaru tonera.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest nie napełniać wkładu samodzielnie, lecz powierzyć to zadanie profesjonaliście. Jeśli udasz się do centrum serwisowego, nie musisz się martwić, że toner zniszczy Twoją drukarkę lub zaszkodzi Twojemu zdrowiu.

Zalety i wady drukarek laserowych

Niezależnie od rodzaju urządzeń drukujących, każde z nich ma swoje atrakcje. Jednocześnie, każdy rodzaj drukarki ma swoje wady.

Jakie są dobre strony drukarek laserowych – 4 atrakcyjne cechy:

 • Doskonała jakość obrazu (zwłaszcza w trybie monochromatycznym). Wysoka rozdzielczość osiągana jest dzięki kompaktowemu ogniskowaniu wiązki;
 • Szybkie wykonywanie wydruków;
 • Niski koszt druku arkuszy kolorowych i czarno-białych;
 • Trwałość wydruków: czytelność praktycznie nie ulega pogorszeniu, nawet w warunkach dużej wilgotności.

Możliwe niedogodności:

 • Koszt jest wyższy w porównaniu do modeli atramentowych. Różnica w cenie jest szczególnie widoczna w urządzeniach obsługujących druk w kolorze.
 • Jakość kolorowych obrazów i zdjęć jest gorsza od modeli atramentowych.
 • Trudności z ponownym napełnieniem wkładu. Takie zadanie będzie wydawać się dość trudne i niebezpieczne dla zwykłego użytkownika, a usługi profesjonalistów to dodatkowe koszty.

Drukarka laserowa pracuje z suchymi proszkami, więc wydruki nie rozmazują się i nie blakną. To dobra opcja dla domu lub biura – drukuje szybko, więc poradzi sobie z codzienną pracą. Typ laserowy nie nadaje się do zdjęć, ale jest odpowiedni do drukowania kolorowych i czarno-białych dokumentów, prac semestralnych i dyplomowych oraz prezentacji.

TOP 3 najlepszych drukarek laserowych

Chcesz wydrukować swoją pracę dyplomową? Przygotowywać cotygodniowe raporty na spotkania? Dobra drukarka laserowa na pewno się przyda. Działa zarówno z czarno-białymi dokumentami jak i kolorowymi obrazami. Najprostsze z nich podłącza się do komputera za pomocą kabla, natomiast droższe modele wykorzystują połączenie bezprzewodowe.

Czytaj więcej...  Drukarka do faktur

Drukarka CANON I-SENSYS LBP6030B

Drukarka CANON I-SENSYS LBP6030B

Ta opcja budżetowa jest przeznaczona do pracy z arkuszami A4. Model przeznaczony do druku monochromatycznego. Urządzenie można łatwo podłączyć do dowolnego komputera PC lub laptopa przez USB. Urządzenie może drukować z rozdzielczością od 600×600 do 2400×600 pikseli.

Drukarka PANTUM P2500W

Drukarka PANTUM P2500W

Jest to kompaktowe, łatwe w obsłudze urządzenie, które działa cicho, szybko i wydajnie bez konieczności podłączania do gniazdka. Drukarka łączy się nie tylko przez USB, ale także bezprzewodowo – przez Wi-Fi. PANTUM P2500W drukuje obrazy monochromatyczne na arkuszach A4. Rozdzielczość techniki to 1200×1200 dpi.

Urządzenie zostało wyposażone w solidną metalową ramę, która chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ze standardowym wkładem drukarka może wydrukować 1600 stron.

Drukarka SAMSUNG SL-M2020W

Drukarka SAMSUNG SL-M2020W

Budżetowy „monochromatyczny” sprawdzi się zarówno w środowisku domowym, jak i biurowym. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca, działa szybko i cicho, a do tego wysokiej jakości: wydruki są wyraźne.

Wi-Fi w drukarce laserowej – mobilność w biurze

Zasadniczo drukarka laserowa z obsługą Wi-Fi różni się od typowej drukarki laserowej tylko tym, że ma zainstalowany adapter bezprzewodowy, a jej procesor jest bardziej inteligentny niż jej „przewodowe” odpowiedniki. Drukarka Wi-Fi musi być w stanie zrozumieć, które urządzenie ma do niej dostęp, czy jest to jej własne urządzenie i czego chce.

Zadania są złożone, więc instalacja takich drukarek nie jest prosta, a każda marka reguluje proces instalacji na swój własny sposób i nie jest łatwo wyprowadzić jeden algorytm. Cała złożoność instalacji polega na tym, że drukarka musi być zarejestrowana przez Wi-Fi na maszynie biurowej, a to odbywa się albo tradycyjnie przez kabel, albo proces instalacji musi być zarządzany przez telefon.

Ale zwykły człowiek może się cieszyć, że od 2010 r. proces instalacji drukarki został znacznie uproszczony: producenci przyjęli rozsądne podejście i odciążyli konsumentów, czyniąc proces instalacji w pełni zautomatyzowanym. A jeśli znasz nazwę swojej sieci Wi-Fi, nie ma problemu z rejestracją. w sieci, nie powinno być problemu z zarejestrowaniem drukarki w tej sieci.
Drukarki i skanery - zobacz na Ceneo.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *