Skaner ręczny

Skaner ręczny – co to?

Skanery ręczne to urządzenia, które skanują poprzez przeciągnięcie palcem po skanowanym tekście lub obrazie. Termin ten wywodzi się z pierwszych małych monochromatycznych skanerów ręcznych, których funkcja ograniczała się do samego skanowania. Obecnie termin skanery ręczne odnosi się do szerokiej gamy podobnie zdefiniowanych urządzeń. Pierwsze ręczne skanery obrazu były szczególnie popularne na początku lat 90.

Większość ręcznych skanerów była monochromatyczna i wykorzystywała światło kilku zielonych diod LED do podświetlania obrazu. Zazwyczaj posiadały one wyspecjalizowany interfejs odpowiedni dla danego typu komputera: na przykład Atari ST lub Commodore Amiga.

Skaner ręczny – Ranking 2022

Lp Drukarka Ocena Kup online
1 MediaTech MOBILNY SKANER RĘCZNY Aktualna Cena
2 Brother DS-640 Aktualna Cena
3 Brother ADS-1200 Aktualna Cena
4 Epson Perfection V600 Aktualna Cena
5 Epson Perfection V19 Aktualna Cena

Jakie są rodzaje skanerów ręcznych?

Aby wybrać odpowiedni skaner, musisz wcześniej zdecydować, jakie zadania rozwiążesz za jego pomocą. Niezależnie od tego, czy zamierzasz skanować zdjęcia, czy tylko dokumenty tekstowe, jak często i ile.

Skanery ręczne

Skanery ręczne to jedne z najbardziej popularnych opcji używanych w domu i w biurze. Element (kartka papieru, fotografia, rozkładówka z książki lub czasopisma itp.) jest umieszczany na szklanej powierzchni roboczej i przykrywany pokrywą na zawiasach. Jednostka skanująca z fotokomórkami i oświetleniem przesuwa się wzdłuż tego elementu i odczytuje obraz.

Skanery bębnowe

Skanery bębnowe wyróżniają się szybkim skanowaniem, wysoką jakością wynikowego obrazu, poprawną transmisją nawet najjaśniejszych i najciemniejszych odcieni. Skanowany obraz jest przymocowany do zewnętrznej powierzchni cylindra (bębna).

Bęben obraca się z dużą częstotliwością, a skanujący fotodetektor porusza się wzdłuż niego i odczytuje cały obraz punkt po punkcie. Takie urządzenia umożliwiają skanowanie zarówno oryginałów nieprzezroczystych (fotografie), jak i przezroczystych (slajdy), dlatego są często wykorzystywane w poligrafii i studiach fotograficznych.

Czytaj więcej...  Drukarka WiFi

Skanery planetarne

Skanery planetarne są również nazywane skanerami książek. Działają bezdotykowo: głowica skanująca jest zamocowana w znacznej odległości od oryginału. Zasada działania zależy od urządzenia głowicy: skaner albo „fotografuje” obiekt za pomocą matryc, jak aparat cyfrowy, lub odczytuje obraz linia po linii za pomocą linijki skanującej.

Skanery planetarne przeznaczone są do skanowania dużych ilości oprawionych dokumentów i książek, szczególnie tych wymagających delikatnej obsługi (papiery wartościowe, dokumenty historyczne lub zniszczone). Wiele modeli ma specjalne kołyski na książki, dzięki czemu oryginał można wyrównać na wysokość. Operator musi tylko przewracać strony, tak jak podczas czytania. Skanery książek są często używane w archiwach i bibliotekach.

Dobry skaner ręczny – co powinien posiadać?

  • Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość skanowanego obrazu. Rozdzielczość jest podana w postaci dwucyfrowej, na przykład 600 x 600 dpi.
  • W skanerach często występuje czujnik CIS lub CCD.
  • Odpowiednia szybkość skanowania Ten wskaźnik jest ważny, jeśli każdego dnia musisz skanować dużo dokumentów. Ponadto im wyższa rozdzielczość, tym mniejsza prędkość.
  • Głębia koloru – 24-bitowa głębia kolorów jest wystarczająca do uzyskania wysokiej jakości obrazu
  • Ważne jest aby skaner posiadał funkcję zapisywania  danych w formatach: JPG, PDF, TXT, TIFF, BMP, RTF.

Aby skaner był wygodny w użyciu, powinien posiadać następujące interfejsy:

  • USB: Wymagane do komunikacji z komputerem lub do podłączenia USB pamięci flash .
  • Wif-fi : jego obecność wyeliminuje potrzebę złącza USB. Zeskanowane dokumenty zostaną przesłane do komputera, smartfona lub Internetu bez podłączania przewodu.
  • Ethernet: Znane połączenie przewodowe z komputerem PC do szybkiego przesyłania danych.

Nowoczesne technologie Technologia CCD, CIS

W skanerach budżetowych często występuje czujnik CIS. Jest mały, dlatego urządzenie ma kompaktowe rozmiary. Jakość skanowania jest również wysoka.

Czujniki CCD są większe, więc można je znaleźć w skanerach płaskich. Skanują dokumenty z doskonałym kolorem i ostrością. Ale jest raczej powolny.

Czytaj więcej...  Drukarka 3D

Ile kosztuje dobry skaner? Gdzie szukać ofert?

Powiedzieliśmy Ci, jak wybrać skaner według kluczowych parametrów. Jeśli chcesz skanować książki, czasopisma i nie tylko, możesz skorzystać z modelu płaskiego lub podręcznego. Jeśli potrzebujesz tylko pracować z arkuszami A4, możesz wybrać dowolny typ urządzenia. Wiele ciekawych ofert skanerów ręcznych możesz znaleźć w tradycyjnych porównywarkach produktów aby dokonać świadomego wyboru przed zakupem.

Tradycyjny skaner ręczny kosztuje od 300 do 700 zł. Cena skanera kodów kreskowych może się wahać od 3000 zł do kilku tysięcy złotych, natomiast skaner typu długopis ok. 250-700 zł. Oczywiście jest to kwestia zależna od producenta i specyfikacji urządzenia, które nas interesuje.
Drukarki i skanery - zobacz na Ceneo.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *