Drukarka A3

Obecnie dużo projektów wykonuje się na urządzeniach cyfrowych, zamiast na kartce przy pomocy ołówka. Jednak ciągle w zapotrzebowaniu są papierowe wersje rysunków i szkiców, które powinno się umieszczać na papierze A3. W celu połączenia elektroniki z papierem stworzono drukarki A3 – idealne do tego zadania. Sprawdź najlepsze drukarki A3 w naszym rankingu.

Drukarki A3 – Ranking

Lp Drukarka Ocena Kup online
1 Drukarka Epson Expression Photo HD XP-15000 Aktualna Cena
2 Drukarka Epson EcoTank L1300 Aktualna Cena
3 Drukarka Epson SureColor SC-P700 Aktualna Cena
4 Drukarka Oki C834NW Aktualna Cena
5 Drukarka Xerox VERSALINK C7000DN Aktualna Cena

Drukarka A3 – co to?

Podając definicję w najprostszy sposób, drukarka A3 to profesjonalne urządzenie, które umożliwia wydrukowanie dokumentów właśnie w tym formacie. Drukarka A3 – tak jak w przypadku tradycyjnych drukarek – może być oparta na technice laserowej bądź atramentowej.

Cechuje się imponującą wytrzymałością oraz stosunkowo niską ceną w eksploatacji przy sporej ilości wydruków.
Najczęstszymi miejscami, w których można spotkać podany typ elektroniki, są biura architektoniczne oraz projektowe. Jest to spowodowane doskonałą jakością druku, jaką można osiągnąć właśnie dzięki drukarce A3.

Detale są uwydatnione, a podpisy pod rysunkami bardzo czytelne. Co więcej, zainwestowanie w drukarki A3 może opłacić się również agencjom reklamowym, gdyż banery i ogłoszenia stworzone i wydrukowane w tym formacie robią na kliencie ogromne wrażenie.

Rodzaje drukarek A3

Głównym podziałem jaki można zaobserwować wśród drukarek A3 jest ten odnoszący się również do tradycyjnych urządzeń – istnieją bowiem drukarki A3 laserowe oraz atramentowe. Co więcej, na rynku można wyróżnić drukarki A3 umożliwiające wydruk w kolorze oraz tylko takie, które mają do zaoferowania czarno – białe dokumenty.

Bardziej zaawansowany podział polega na rozróżnieniu rodzaju użytkowania danej drukarki – to znaczy, czy jest to drukarka A3 przeznaczona do biura projektowego, architektonicznego, graficznego, fotograficznego, czy do agencji reklamowej. Choć zdarza się to rzadko, można w ofercie spotkać także drukarki A3 przeznaczone jedynie do użytku domowego.

Drukarka laserowa A3

Cały mechanizm drukarek laserowych oparty jest na przyciąganiu cząsteczek tonera z kolorami przez światłoczuły bęben. Tam, gdzie występują miejsca nieoświetlone przez laser, czarny proszek kolokwialnie mówiąc przykleja się. Ale największy fenomen drukarki laserowej nie tkwi w sposobie jej działania, tylko tym, co wyróżnia ten typ na runku.

Zdecydowaną przewagą, jaką mają drukarki laserowe, jest szybkość ich pracy. Mówi się, że przeciętna drukarka A3 laserowa jest w stanie wydrukować aż trzydzieści stron na minutę! Co więcej, w drukarkach laserowych umiejscowione są tonery, które są znacznie tańsze przy dłuższym czasie użytkowania niż pojedyncze tusze w urządzeniach atramentowych. Wniosek z tego jest taki, iż laserowa drukarka A3 jest stosunkowo tania w eksploatacji, jeśli zamierzamy z nią pracować dłuższy okres czasu.

Czytaj więcej...  Drukarka termosublimacyjna

Przy drukarkach laserowych istnieje wyżej podany podział – na takie, które umożliwiają drukowanie w kolorze oraz te, które pozostają jedynie przy opcji czarno – białej. To od użytkownika zależy ostateczna decyzja, na jaką drukarkę przyjdzie mu się zdecydować.

Drukarka atramentowa A3

Choć zostało wymienionych wiele zalet drukarek laserowych, nie można zapominać o ich mocnej konkurencji, jaką są drukarki atramentowe A3. Niepodważalną zaletą drukarek atramentowych jest ich atrakcyjna cena, która jest zdecydowanie niższa od drukarek laserowych występujących na rynku. Istotnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas zakupu drukarek jest cena tuszy, dzięki którym drukarka jest w stanie spełniać swoje zadanie. Czasami zdarza się tak, że samo urządzenie jest stosunkowo tanie, jednak wkłady z tuszami pochłaniają spore zasoby pieniężne.

System drukowania oparty na tuszach atramentowych docenią szczególnie graficy i fotografowie. Dzięki drukarce atramentowej można z pracy wydobyć niezwykle wyraziste barwy i odcienie. Jest to zdecydowana zaleta drukarek atramentowych, szczególnie dla osób pracujących w branży designerskiej. Decydując się na zakup drukarki laserowej warto przeczytać, na jakiego typu papierze rezultaty będą najbardziej zadowalające. Najczęstszym wyborem, gdy chce się wydobyć maksymalny potencjał drukarki atramentowej, jest uzupełnienie jej papierem fotograficznym.

Drukarka A3 kolorowa

Możliwość wydruku w kolorze może dotyczyć zarówno drukarek laserowych, jak i atramentowych. Oba typy drukarek mogą spełniać podaną funkcję, jednak w zależności od modelu, efekty mogą różnić się od siebie.

Podczas wybierania drukarki A3, która będzie miała możliwość drukowania w kolorze, poleca się szczególną uwagę poświęcić cenom i dostępności kolorowych tuszy bądź tonerów. W znacznej większości przypadków kolorowe materiały eksploatacyjne mają znacznie wyższe ceny od tych umożliwiających druk czarno – biały. Szukając odpowiedniego sprzętu i porównując ceny kolorowych tuszów i tonerów, warto zdawać sobie sprawę z istnienia zamienników do oryginalnych produktów. Im więcej alternatywnych propozycji podaje witryna internetowa, tym można czuć się spokojniej decydując się na zakup danego modelu drukarki.

Porównując drukarki laserowe z atramentowymi w kontekście drukowania dokumentów w kolorze, zaletą drukarek atramentowych jest szybszy czas potrzebny na wydruk strony. W dużych biurach projektowych może to mieć ogromne znaczenie, gdyż jak wiadomo – czas to pieniądz.

Czytaj więcej...  Epson EcoTank L4260 recenzja, opinia

Drukarka A3 dla architekta

Architekta portfolio są jego szkice, rysunki oraz projekty. Jeśli tworzone są przy pomocy urządzenia elektronicznego, a następnie wymagane jest ich wydrukowanie, oczywistym jest, że powinny być one najwyższej jakości. Co więcej, każda praca designerska powinna być czytelna, dlatego tak ważna jest precyzja sprzętu podczas drukowania małych detali, podpisów i linii.

Decydując się na zakup drukarki A3, która ma być przeznaczona typowo pod pracę architekta, szczególną uwagę powinno się zwracać na to, w jakiej rozdzielczości pracuje drukarka. Dla uzyskania zadowalających efektów, powinna ona obsługiwać jakość minimum na poziomie 600dpi. Innymi cechami, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu drukarki A3 dla architekta jest płynność jej pracy, odporność na uszczerbki oraz koszty eksploatacji. Sprawdzając wszystkie parametry drukarki A3 dla architekta, warto pochylić się nad wielkością pamięci operacyjnej. Odpowiada ona za wspomnianą szybkość pracy oraz płynność.

Drukarki mogą mieć również dodatkowe funkcje, które idealnie wpasują się w potrzeby biura architektonicznego. Czasami przydane jest, jeśli urządzenie oprócz opcji drukowania posiada także możliwość wykonywania skanów lub kopii.

Drukarka A3 do domu – urządzenie wielofunkcyjne 3w1

Sprzęt 3w1 opiera się na zamknięciu w ramach jednej obudowy aż trzech użytecznych sprzętów: drukarki, kserokopiarki jak i skanera. To wszystko można uwzględnić również w drukarce A3, gdzie wszystkie te czynności można wykonać także na formacie tej wielkości, ale niekoniecznie. Może się to okazać niesamowitą wygodą dla biur architektonicznych, czy graficznych, ale przede wszystkim jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie w kontekście sprzętu domowego.

Najczęściej drukarka A3 jest zaopatrzona w różne podajniki papieru, wobec czego jest się w stanie wydrukować zarówno sporą pracę A3, jak i standardowe formaty typu A4 bądź fotografie. Dlatego, jeśli biuro jest usytuowane w domu i nie chce się kupować dwóch, czy nawet więcej osobnych sprzętów – drukarka A3 urządzenie wielofunkcyjne 3w1 to doskonałe rozwiązanie.
Drukarka wielofunkcyjna to także doskonałe rozwiązanie na domowe zapotrzebowania takie jak skanowanie paragonów, robienie kopii faktur, wszystko poszerzone o funkcję drukowania dokumentów A3.

Decydując się na zakup wielofunkcyjnego urządzenia 3w1 z przeznaczeniem domowym, można zastanowić się nad wybraniem opcji drukarki atramentowej. Cechuje się odrobinę cichszą pracą i na domowe zapotrzebowanie może wykazać się idealną wydajnością.
Drukarki i skanery - zobacz na Ceneo.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *