Drukarka atramentowa czy laserowa

W dzisiejszym czasie bardzo ciężko nam się obejść bez telefonów czy komputerów. Wiele spraw załatwiamy przez internet, co znacznie ułatwia nam życie. Czasami jednak potrzebujemy dokumentów w wersji papierowej, więc musimy je wydrukować. W tym artykule poznamy dwa rodzaje drukarek, przedstawimy ich wady i zalety. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać dla siebie odpowiednią. Sprawdź jaką drukarkę wybrać – atramentową czy laserową?

Najlepsze drukarki atramentowe

Lp Drukarka Ocena Kup online
1 Urządzenie wielofunkcyjne Brother InkBenefit Plus DCP-T520W Aktualna Cena
2 Urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L3151 Aktualna Cena
3 Urządzenie wielofunkcyjne HP ENVY 6020e Aktualna Cena
4 Urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet 3762 Aktualna Cena
5 Urządzenie wielofunkcyjne HP OfficeJet PRO 6950 AiO Aktualna Cena

Najlepsze drukarki laserowe

Lp Drukarka Ocena Kup online
1 Drukarka Brother HL-1223WE Aktualna Cena
2 Drukarka Xerox Phaser (3020V_BI) Aktualna Cena
3 Drukarka HP Color Laser 150NW Aktualna Cena
4 Drukarka HP Neverstop Laser 1000w Aktualna Cena
5 Drukarka Lexmark B2236dw Aktualna Cena

Drukarka laserowa a atramentowa ważne różnice

Przede wszystkim obie drukarki znacznie różnią się ceną zakupu. Drukarki atramentowe są znacznie tańsze od tych laserowych. Ponadto w podstawowych wersjach drukarek laserowych nie ma możliwości drukowania w kolorze. Bardzo istotna jest też wielkość kupowanego sprzętu.

Drukarki atramentowe zajmują znacznie mniej miejsca, dlatego znacznie lepiej sprawdzają się w domu.

Natomiast drukarki laserowe posiadają o wiele większe gabaryty, więc lepiej sprawdzają się w firmach.

Poza tym drukarki laserowe oferują nam znacznie lepszą jakość wydruku dokumentów, dlatego właśnie coraz częściej wybierane są do firm. W kosztach użytkowania także znacznie lepiej się sprawdza drukarka laserowa. Jeśli zależy nam na szybkości wydruku, to musimy wiedzieć, że drukarki laserowe znacznie szybciej wykonują swoją pracę.

Wady i zalety drukarek laserowych i atramentowych

 

Do głównych wad drukarek atramentowych należą przede wszystkim:

Użytkowanie drukarek kolorowych jest dość wysokie w utrzymaniu. Tusze, których potrzebujemy, nie wydają się drogie, bo jest to koszt rzędu 100-200 zł, czasami zdarzają się droższe. Jednak tusze są bardzo mało wydajne i szybko się kończą, więc kupowanie ich kilka razy w miesiącu może nas sporo kosztować. Oczywiście na rynku istnieje wiele zamienników do konkretnych modeli drukarek, jednak te nie dają tak dobrej jakości wydruku, jak oryginały. Jest to kolejna wada. Dodatkowo tańsze urządzenia pracują całkiem wolno, a starsze modele nadmiernie hałasują.

Czytaj więcej...  Drukarka do 500 zł

Do zalet drukarek laserowych możemy zaliczyć:

Przede wszystkim cena. Koszt zakupu drukarki atramentowej jest niski. Ponadto z reguły nie zajmują wiele miejsca. Dość istotną zaletą drukarek atramentowych jest możliwość drukowania zdjęć i dokumentów w kolorze, po niewielkim koszcie.
Największym wadami drukarek laserowych są zazwyczaj wysoki koszt zakupu, a także w standardowych modelach nie mamy możliwości wydruku w kolorze.

Natomiast do głównych zalet możemy zaliczyć niskie koszty utrzymania sprzętu, szybkie wydruki o wysokiej jakości, a także bardzo dobra wydajność sprzętu.

Czy szybkość drukowania jest ważna?

Jest to pytanie, które powinien zadać sobie każdy z nas, przed zakupem sprzętu. Przede wszystkim musimy określić, do jakich celów sprzęt będzie używany. Jeśli potrzebujemy drukarki do domu, by sporadycznie wydrukować kilka kartek na własny użytek, to szybkość wydruku nie powinna mieć dla nas większego znaczenia.

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli drukarka będzie użytkowana w biurze, w którym ilość drukowanych kartek będzie przekraczać setki dziennie. W takim wypadku szybkość wydruku ma bardzo spore znaczenie, ponieważ nikt nie będzie poświęcał pół dnia pracy na wydruk dokumentów.

Czy jakość druku jest ważna?

Oczywiście podczas drukowania dokumentów każdy z nas chciałby, aby były jak najbardziej czytelne i w dobrej jakości. Jednak jeśli drukujemy dokumenty tylko na własne potrzeby, to jakość druku nie jest tak bardzo istotna. Natomiast jeśli chcemy wydrukować, chociażby dokumenty urzędowe to jakość jest już istotna. Ponadto, jeśli jakość wydruku odnosi się do dokumentów firmowych, to tutaj również jakość wydruku jest znacząca. Nikt nie będzie traktował nas poważnie, jeśli przedstawimy dokumenty w słabej jakości.
Rozdzielczość druku, czyli DPI.

DPI to liczba punktów obrazu, czyli pikseli w rzędach, przypadających na cal (2,54 cm). Jest to gęstość punktów, czyli rozdzielczość obrazu, albo dokumentu. Występuje także DPI dwuwymiarowe, podawane w dwóch wartościach. Gdzie pierwsza oznacza ile pikseli, jest drukowane na cal szerokość dokumentu, a druga wyznacza ilość drukowanych pikseli na cal wysokości. Im wyższe DPI będzie, tym wydruk naszego dokumentu będzie bardziej szczegółowy.

Czytaj więcej...  Canon PIXMA TS5353 recenzja, opinia

Koszty eksploatacji – porównanie drukarki atramentowej i laserowej

Drukarka atramentowa jest znacznie tańsza niż laserowa. Jednak samo użytkowanie drukarki atramentowej to już większe koszty. W przypadku rzadkiego używania tusze bardzo często wysychają i musimy je wymieniać, ponadto nie są one wydajne tak tonery, które występują w drukarkach laserowych.

Koszt wydruku jednej kartki w drukarce atramentowej może być nawet 10 razy wyższy niż w laserowej.

Ponadto, jeśli drukarki będziemy potrzebować tylko do drukowania dokumentów, a nie zdjęć to większa wydajność drukarki laserowej bardzo szybko się uwidoczni.

Poza tym drukarki atramentowe znacznie częściej ulegają awariom. Zadbanie o sprawność drukarki utrudnia nam jej delikatne wnętrze, a przede wszystkim głowica. To głównie na niej opiera się cały proces drukowania. Oprócz zajmowanego miejsca laserowa drukarka jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Jak widzimy powyżej, zarówno drukarka laserowa, jak i atramentowa ma swoje wady i zalety. Jeśli zdecydujemy się na zakup drukarki, to przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad tym, w jakim celu będziemy jej używać. Jeśli wystarczy nam wydruk kilku dokumentów, ale intensywnie będziemy drukować zdjęcia, to drukarka atramentowa będzie dobrym rozwiązaniem. Natomiast jeśli nasz sprzęt ma ułatwić pracę i drukować setki kartek dziennie to drukarka laserowa znacznie lepiej się sprawdzi.

Musimy mieć także na uwadze tusze i tonery, które są niezbędne do wykonania wydruku. Tonery są znacznie wydajniejsze, a co za tym idzie, będziemy mogli zaoszczędzić na ich zakupie.
Drukarki i skanery - zobacz na Ceneo.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *