Jak skanować na drukarce?

Drukarka ze skanerem to bardzo przydatne urządzenie. Dzięki niemu nie tylko wydrukujesz potrzebne dokumenty, ale także zapiszesz je w formie cyfrowej i wygodnie prześlesz do adresata. W dzisiejszym artykule podpowiemy, w jaki sposób skanować z drukarki na komputer.

Jak skanować z drukarki na komputer?

Skanowanie na Windows, Mac, Linux

Niektóre drukarki ze skanerem mają podajnik ADF. Dzięki temu można ułożyć kilka stron równocześnie oraz podawać jedną stronę naraz do urządzenia. Istotne jest to, że sprzęty mające na swoim pokładzie określone rozwiązanie to bardzo zaawansowane modele. Do codziennych prac nie jest to absolutnie potrzebne.

Wystarczy, że będzie to drukarka wyposażona w tradycyjny skaner. Zadanie można wykonać z uwzględnieniem jednej z dwóch opcji. Podnieś pokrywę skanera i umieść na niej dokument zadrukowaną stroną do szyby urządzenia. Następnie uruchom odpowiednią aplikację. Wybierz właściwy format na przykład PDF. Świetną alternatywą jest podgląd skanowania.

Dzięki temu zobaczysz, jak będzie prezentował się efekt. Na tym etapie możesz też wprowadzić potrzebne modyfikacje. W kolejnych krokach wybierz lokalizację dokumentu, wciśnij przycisk skanuj i gotowe.

W przypadku drukarek z panelem dotykowym umieść dokument na szybkie lub podajniku ADF. Później wybierz opcję skanuj, a następnie komputer, do którego chcesz wykonać skanowanie.

Dalsze działania to zaznaczenie właściwego formatu, rozdzielności i wybrania przycisku skanuj. Po przeprowadzeniu tych czynności dokument powinien znaleźć się w wybranej lokalizacji w komputerze. W taki sposób pliki możesz skanować do e maila lub chmury.

Jak skonfigurować urządzenie HP, aby móc skanować dokumenty?

Drukarki HP wymagają w pierwszej kolejności zainstalowania pełnej wersji sterownika. Należy go pobrać ze strony producenta i odpowiednio skonfigurować. Gdy uda Ci się zainstalować oprogramowanie możesz przejść do skanowania.

W tym celu umieść dokument pustą stroną skierowaną do góry i zamknij pokrywę. Następnie przyciśnij przycisk skanuj. Gdy zadanie zostanie ukończone na monitorze, zobaczysz folder, w którym zostanie zapisany plik.

Porady dotyczące skanowania dla początkujących

Warto także skorzystać z kilku cennych porad dotyczących skanowania dla początkujących. Po pierwsze obrazy czarno-białe dają najlepsze rezultaty, gdy skanowanie odbywa się z uwzględnieniem rozdzielczości 300 dpi. Po drugie dokument, który znajduje się na kolorowym papierze, potrzebuje większego kontrastu oraz jasności o około 15 procent.

Co więcej, gdy parametry te nie zapewnią satysfakcjonujących efektów, należy zwiększyć określone ustawienia. Po trzecie sprzęt, który ma na swoim pokładzie ręczną regulację jasności, przed użyciem trzeba właściwie ustawić.

Skanowanie na Windows, Mac, Linux, czyli najważniejsze różnice

Skanowanie na Windows, Mac, Linux

W przypadku systemu Linux należy w pierwszej kolejności podłączyć skaner do komputera. Następnie po instalacji sterowników możesz przejść do skanowania. W Linuxie odpowiada za to aplikacja SANE. W dalszych krokach wybierz Aplikacje, Grafika, Scaner Tool i wybierz przycisk Skanuj. Taki dokument możesz bez problemu przerabiać i edytować według własnego uznania.

Z kolei, jeśli chodzi o system Mac warto użyć programu Image Capture, który jest bardzo łatwy w użyciu. Podłącz urządzenie wielofunkcyjne do komputera i uruchom drukarkę. W dalszych krokach umieść dokument w skanerze. Następnie załóż przechwytywanie obrazu na komputerze Mac.

Oprogramowanie znajdziesz w aplikacjach folder. Co więcej, możesz również wpisać w obszar wyszukiwania słowo Spotlight. Kolejne czynności uwzględniają wybranie skanera z okienka umieszczonego po lewej stronie okna głównego. Podejmij też decyzję dotyczącą miejsca docelowego skanowania z menu rozwijanego poniżej zdjęcia. Kolejny aspekt dotyczy zdecydowania się, co do rozmiaru. Dodatkową kontrolę nad procesem skanowaniu uzyskasz, gdy klikniesz w pokaż szczegóły.

Czytaj więcej...  Skaner ręczny

Wówczas otworzysz opcje po prawej stronie okna głównego. Zobaczysz też podgląd skanowanego pliku. Gdy wybierzesz pożądane przez Ciebie opcje w panelu Pokaż szczegóły, kliknij Skanowanie. Dzięki temu rozpocznie się właściwy proces. Dokument zostanie zapisany w wybranej lokalizacji.

Opcje w Panelu Pokaż szczegóły w programie Image Capture

Dzięki opcjom w Panelu Pokaż szczegóły w programie Image Capture uzyskasz dużą kontrolę nad procesem skanowania. Na przykład tryb skanowania pozwoli Ci wybrać pomiędzy trybem dokumentu a trybem skanera płaskiego.

Z kolei w przypadku rozkładu możesz ustawić DPI lub punkty na cal dla skanowania. Istotne jest też to, że każda kropka DPI odpowiada pojedynczemu pikselowi. Im wyższa jest ta wartość, tym więcej pikseli jest w każdym calu kwadratowym.
Drukarki i skanery - zobacz na Ceneo.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *