Drukarka 3D

Drukarka 3D jest to innowacyjne i coraz popularniejsze urządzenie. Przestrzenny druk ma coraz więcej zastosowań i sprawdza się w różnych dziedzinach życia człowieka (przemysł, elektronika, sztuka, medycyna). To sprzęt, który daje wiele możliwości, należy go jednak dobrze dobrać pod potrzeby użytkownika.

Drukarka 3D – Ranking

Lp Drukarka Ocena Kup online
1 CREALITY 3D ENDER-3 V2 Aktualna Cena
2 CREALITY Ender 6 Aktualna Cena
3 Zortrax M200 PLUS Aktualna Cena
4 XYZprinting Da Vinci 1.0 PRO Aktualna Cena
5 Drukarka 3D Sygnis FlashForge Adventurer 3 Aktualna Cena

Jaka drukarka 3D do domowego zastosowania?

Ceny urządzeń wykorzystywanych na domowe potrzeby maleją. Przed wybraniem danego modelu, warto zwrócić uwagę na obszar roboczy drukarki. Zazwyczaj wynosi on 20 cm3, dzięki czemu można wydrukować w domu nawet większe przedmioty. Takie sprzęty trzeba niestety często samodzielnie składać, co może być dla osób początkujących dosyć problematyczne.

Modele już złożone są przeważnie kosztowniejsze. Jeśli interesujemy się tą technologią i chcemy hobbystycznie drukować różne przedmioty w domu, sprawdzą się do tego między innymi takie drukarki jak:

Monkeyfab Spire i UP 3 Mini. Pierwszy model jest sprzętem idealnym do domowego użytku, którego głowica może wydrukować detal o wysokości maksymalnej 17 cm. Drugi produkt ma ciekawy wygląd i także poleca się go do warunków domowych. Co ważne, posiada filtr HEPA i można się z nią pomoczyć poprzez Wi-fi. Takie urządzenia nie sprawdzają się do hurtowego druku, a wytworzenie jednego obiektu zajmuje ok. kilku do kilkunastu godzin. Takie drukarki 3D sprawdzą się doskonale do druku figurek, zabawek czy biżuterii.

Jaką drukarka 3D dla profesjonalisty?

Drukarka 3D wykorzystywana w sposób komercyjny jest droższą inwestycją. Jeśli użytkownikowi zależy na wysokiej jakości drukowania przestrzennego z materiałów termoplastycznych, wtedy warto zainwestować w modele z najwyższej półki. Takie drukarki oferują druk w technologii FDM.

Czytaj więcej...  Skaner ręczny

Ze względu na podgrzewaną do stałej, wysokiej temperatury komory roboczej sprzęt pozwala na druk 3D z materiałów podatnych na skurcze raz odkształcenia (ABS, tworzywa na bazie nylonu). Polecane drukarki dla profesjonalisty to między innymi:

  • MakerBot Replicator– charakteryzuje się znakomitym designem, ponadto jest bardzo funkcjonalna. Pozwala na bezprzewodową komunikację, podgląd pracy drukarki i ma wygodny w użytku demontowany stół roboczy.
  • 3D Gence One– kolejny sprzęt dla profesjonalistów, który poradzi sobie w druku 3D z ABS i PLA. Ma funkcję nanoszenia zmiennych, czyli można modyfikować druk w trakcie jego trwania.
  • Zortac M200– jej zaletą jest to, że to polska produkcja. Drukowanie wykonywane jest najlepiej z własnych filamentów co pozwala na wysoką jakość wytworzonych produktów.

Dobra drukarka 3D dla początkujących

Na rynku znajduje się wiele drukarek 3D polecanych dla początkujących. To proste w obsłudze urządzenia, których ceny wynoszą średnio około tysiąca złotych. Ich niska cena wynika z tego, iż przeważnie głowica takich modeli ma niską rozdzielczość oraz dokładność druku.

Oprócz tego nie jest zamknięta w specjalnym pojemniku ochraniających platformę drukującą i opracowującą obiekt. Takie modele trzeba zazwyczaj samodzielnie złożyć przed uruchomieniem. Decydując się na kupno pierwszej drukarki, trzeba zastanowić się nad wyborem technologii. Najczęściej wybierana jest FDM, a więc drukowanie w plastiku. Po skończonym wydruku przedmiot jest gotowy do użycia, po wcześniejszym usunięciu z niego podpór.

Drukarki plastikowe stosują takie materiały jak ABS i PLA. Na początek polecane są zwłaszcza modele używające plastiku PLA, który jest znakomity do drukowania różnych zabawek i drobnych gadżetów. Początkującym polecane są zwłaszcza takie modele jak Creality Ender-3 albo Creality Ender-3 V2, które są łatwe w obsłudze i mają prostą konstrukcję.

Ciekawe propozycje w kwocie do 1000 zł

Ciekawe propozycje w kwocie do 1000 zł

Drukarka 3D Anet A8-B ANT-10903

Doskonała dla amatorów, składa się z elementów do samodzielnego złożenia. Wiedza dotycząca części, z jakich składa się urządzenie, jest niezwykle cenna, gdyż pozwala użytkownikowi na wymianę w razie potrzeby danych komponentów. Zaletą tego modelu jest bez wątpienia duży i czytelny wyświetlacz, który pomaga w dokładnym ustawieniu parametrów druku. Sprzęt obsługuje popularne filamenty ABS, PLS o średnicy 1,75 mm. Druk jest dokładny i stabilny.

Czytaj więcej...  Drukarka do faktur

Drukarka 3D Creality Ender-3 CRL-12198

Kolejna chętnie wybierana drukarka, której cena oscyluje w granicy tysiąca złotych. Odznacza się bardzo innowacyjnym designem. Składa się po części już ze złożonym komponentów, a więc jej montaż zajmuje niewiele czasu. Co ważne, ma funkcję automatycznego wznowienia drukowania, jeśli nastąpi nagle zanik zasilania. Została także wyposażona w funkcję ochrony przed niekontrolowanym wzrostem temperatury. Urządzenie obsługuje filamenty PLA i TPU.

Wanhao Duplicator i3 Mini

To mała drukarka, która waży jedynie 7 kg. Doskonała do celów hobbystycznych, gdyż zajmuje mała miejsce, ponadto kupuje się ją już złożoną. Jej ogromną zaletą jest to, że wykorzystuje system Open Source, a więc wybór filamentów jest ogromny.

Drukarki i skanery - zobacz na Ceneo.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *